Pracownia: Shigeru Ban Architects
Zespół: Makoto Tadokoro, Andrea Lombardo, Michał Rogoziński
Lokalizacja: Tokyo
Rok: 2016

Zdjęcia: Hiroyuki Hirai / Michał Rogoziński

Jak wiele tokijskich domów, House of Light and Shadow zlokalizowany jest na niewielkiej działce, pozwalającej jednak na zagospodarowanie zarówno bryły domu jak i niewielkiego ogrodu.

Dom został podzielony na dwie strefy: nocną oraz dzienną.
Strefa nocna zlokalizowana jest na parterze i jako dom wielopokoleniowy zawiera oddzielne sypialnie, łazienki dla właścicieli domu, dzieci oraz strefę seniorów z dodatkowym aneksem kuchennym i oddzielnym wejściem. To strefa bardziej zacieniona, spokojna oraz powiązana z ogrodem.

Strefa dzienna zlokalizowana jest na piętrze w formie oddzielnej bryły. Zawiera przestronny salon, jadalnie, kuchnię oraz wyjście na taras. Powyżej na antresoli możemy dostać się do strefy pracy – oddzielnego gabinetu. Strefa dzienna to strefa aktywna, pełna światła.

Główna, nasłoneczniona bryła domu przykuwa najwięcej uwagi. Powtarzalne zestawy drewnianych słupów oraz belek zmieniają swój układ, dzięki czemu otrzymano dach o nietypowym, dwukrzywiznowym kształcie. Tworzy to swego rodzaju skorupę, która przekształcając wpadające do wnętrza światło wytwarza energetyczną przestrzeń.

Drewniany układ konstrukcyjny domu to rozwiązanie awangardowe. Naprzemiennie stężone ze sobą kolumny, przekształacają się w elementy wnętrza domu – tj. schody prowadzące na antresolę oraz siedziska. Dzięki temu zanika granica pomiędzy strukturą domu i wyposażeniem. Doświadczamy ich jako spójną całość.

House of Light and Shadow to bez wątpienia jeden z domów – ikon, będących potwierdzeniem kunsztu ich autora – światowej sławy architekta – Shigeru Ban, laureata prestiżowej nagrody Pritzkera.

W 2016 roku częścią zespołu opracowującego projekt domu był arch. Michał Rogoziński – praktykant w pracowni Shigeru Ban Architects.

Related posts