Lekki szkielet drewniany

Typ konstrukcji

Konstrukcje szkieletowe drewniane posiadają bardzo długą tradycję zastosowania w budownictwie na całym świecie. Przez tysiące lat drewno stanowiło podstawowy materiał budowlany. Pojawienie się nowych materiałów i systemów konstrukcyjnych w XX wieku stworzyło konkurencję dla naturalnego drewna, które podobnie jak kamień i cegła przestały być dominującym materiałem konstrukcyjnym. Drewno nie zostało całkowicie wyparte z budownictwa, wręcz przeciwnie – w krajach takich jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, Szwajcaria i Japonia stanowi główny materiał konstrukcyjny dla domów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. W ostatnich latach na całym świecie, w tym i w Polsce możemy zaobserwować powrót do zainteresowania tym doskonałym budulcem. W środowisku architektonicznym znane jest stwierdzenie Prof. Alexa Rijke: „Jeśli XIX wiek był wiekiem stali, a XX wiekiem betonu, to wiek XXI dotyczy drewna i jego pochodnych.”

Więcej o zaletach drewna

„If the 19th century was the century of steel and the 20th century the century of concrete, then the 21st century is about engineered timber.”

— Alex de Rijke

Professor of Architecture at the Royal College of Art

Zalety

Dlaczego warto zdecydować się na konstrukcję drewnianą?

Oszczędności

Budowa i eksploatacja

Charakterystyka technologii szkieletowych drewnianych pozwala na redukcję kosztów na etapie wznoszenia obiektu, jak również w trakcie eksploatacji w porównianiu do technologii tradycyjnych.

Krótki czas budowy

Sprawny montaż

Realizacja standardowych projektów do stanu deweloperskiego w ciągu 3-6 miesięcy.

Ekologiczność

Siła płynąca z natury

Drewno powstaje w wyniku naturalnych procesów przyjaznych dla środowiska i człowieka. Zastosowanie drewna w budownictwie przyczynia się do redukcji zanieczyszczenia środowiska przede wszystkim poprzez wiązanie dwutlenku węgla z atmosfery.

Komfort i zdrowie

Wysoka jakość powietrza

Drewno posiada naturalne walory podwyższajce jakość i czystość powietrza którym oddychamy wewnątrz domu. W technologii szkieletu drewnianego zredukowane zostają do minimum materiały wytwarzane w sposób sztuczny. Dodatkowo wysoki komfort i jakości powietrza zapewniają instalacje rekuperacyjne nowej generacji.

Lekkość konstrukcji

Większe możliwości

Niska masa konstrukcji szkieletowej drewnianej umożliwia posadowienie budynku na płycie fundamentowej. Pozwala to na budowę domów w trudnych warunkach gruntowych.

Ochrona przed grzybami i szkodnikami

Odpowiednia technologia i materiały

Zastosowane przez nas rozwiązania technologiczne eliminują praktycznie do zera ryzyko powstawania grzybów, pleśni oraz ataku konstrukcji przez szkodniki.

Ochrona przed ogniem

Odpowiednia technologia i materiały

Stosowane przez nas rozwiązania technologiczne minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Oferta Live Architecture Studio

Architektura i Wykonawstwo

Oferujemy projekty i wznoszenie obiektów w lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej wykonanej z wysokiej jakości drewna C24 pochodzącego z krajów skandynawskich. Wolno rosnące lasy świerkowe i sosnowe w północnych regionach Skandynawii znane są z wysokiej jakości cech konstrukcyjnych. Długie zimy tworzą gęste słoje, które sprawiają, że nasze drewno konstrukcyjne jest twardsze, bardziej trwałe i odporne, niż zwykła tarcica z tartaków. Oznacza to najlepszą jakość wykonywanych przez nas domów.

Główne cechy stosowanego przez nas drewna konstrukcyjnego:

  • tarcica C24 suszona, 4 stronnie strugana
  • drewno impregnowane zanurzeniowo wielofunkcyjnym preparatem FOBOS M-4
  • powłoka usztywniająca ściany zewnętrzne oraz stropy
  • fabryczna dokładność

Więcej o impregnacie FOBOS M-4

Dom drewniany fakty i mity

Dlaczego warto zdecydować się na drewno?

Ekologiczne rozwiązania

Dlaczego budownictwo drewniane to dobry wybór?

Masz pytania odnośnie systemu konstrukcyjnego?

Napisz do nas - doradzimy!