Biomimikra w architekturze - czego możemy nauczyć się od natury? - kurs online

To unikatowa seria wykładów prowadzona przez architekta Michała Rogozińskiego na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie zajęć zaostaje zaprezentowana biomimikra jako praktyka polegająca na nauce oraz naśladownictwie strategii doskonalonych przez 3,8 miliarda lat przez naturę, pozwalających na tworzenie zrównoważonych rozwiązań w architekturze oraz innych dziedzinach działalności człowieka.

Kurs jest podzielony na 10 części:

  1. Dlaczego teraz jest czas na biomimikrę – mechanizmy leżące u podstaw życia, wprowadzenie do tematyki.
  2. Jak możemy budować bardziej efektywne struktury i formy – minimum materiału, maksimum efektywności, jak pewien gatunek ptaka przyczynił się do powstania superszybkiego pociągu, a ryba do stworzenia koncepcji samochodu.
  3. Jak będziemy wytwarzać materiały – mniej chemii i energii, więcej nauki. Jak powstaje błękit na skrzydłach motyla. Idea „Cradle to Cradle”.
  4. Czego możemy nauczyć się od drzew – „Wood Wide Web”  – leśny ekosystem.
  5. Jak będziemy tworzyć gospodarki obiegu zamkniętego – „Zero-waste” – jak naśladować naturalne ekosystemy w biznesie, przemyśle, ekonomii i budownictwie.
  6. Jak będziemy gospodarować zasobami wody – czego możemy nauczyć się od wielbłądów i kaktusów oraz jak pewien gatunek chrząszcza stał się bohaterem biomimikry.
  7. Jak będziemy regulować komfort termiczny – termity – mistrzowie chłodzenia.
  8. Jak będziemy zasilać nasze budynki – jak przyroda wykorzystuje naturalną energię słoneczną i geotermalną.
  9. Jak będziemy kształtować miasta – manifestacje naszej cywilizacji, biomimikra w skali urbanistycznej.
  10. Synteza. Co biomimikra dla nas oznacza?

Kurs prowadzony za pośrednictwem platformy ZOOM. Przeznaczony jest dla osób działających w różnych dziedzinach, mających szerokie pole zainteresowań, nie tylko dla inżynierów i architektów.
Bardzo pomocna będzie znajomość języka angielskiego oraz podstawowa wiedza z zakresu architektury, biologii, fizyki i ochrony środowiska.

Informacje i zapisy

https://www.uo.uw.edu.pl/kurs/6723

Strona Uniwersytetu Otwartego UW

https://www.uo.uw.edu.pl/

Related posts